Nākotnes pilsētas spēle -
hakatons labākai dzīvei Mellužu apkaimē
Ziemas tumšajos vakaros gribas ko frešu un jēgpilnu? It kā vienmēr ir ko darīt, bet ir vēlme pēc vēl kaut kā jauna, nepieredzēta?
Varbūt uzspēlēt Nākotnes pilsētas spēli un ierakstīt savu vārdu Mellužu apkaimes vēstures veidošanā?
Nākotnes pilsētas spēle ir ideju radīšanas un prototipēšanas pasākums, kur apkaimes iedzīvotāji komandu darbā rada idejas, tās pilnveido, testē un nodod balsošanai vietējai kopienai ar mērķi noteikt labāko ideju dzīves kvalitātes uzlabošanai apkaimē. No klasiskajiem 48 stundu hakatoniem tas atšķiras ar dizaina domāšanas metodoloģiju (skat.zemāk), ko izstrādājuši starptautiski atzīti Lielbritānijas eksperti radošās ekonomikas jomā.
Latvijā kopš 2008.gada tā īstenota vairāk kā 40 reizes dažādās pilsētās un novados.
Atpazīstamākie rezultāti ir ieguldījums Miera ielas radošā kvartāla izveidē, impulss Rīgas domei izveidot Rīgas Filmu fondu, kas līdzfinansēja ārvalstu filmu uzņemšanu Rīgas apkaimēs, Cēsu Vecpilsētas biedrības izveide iedzīvotāju interešu pārstāvniecībai, iedzīvotāju iesaistīšanās Daugavpils Saules ielas radošā kvartāla attīstībā u.c. Arī Jūrmalā ir šāda spēle notikusi un viens no praktiskiem rezultātiem bija "nulles budžeta" iedzīvotāju forums 2010.gadā pēc arhitekta Uģa Šērnberga iniciatīvas.
Kādu pienesumu Mellužu apkaimei var sniegt šis pasākums?
Vai un ko tieši kopā varam darīt, lai:
- ierobežotu ātruma pārsniedzējus uz apkaimes ielām?
- sekmētu kvalitatīva interneta pārklājuma pieejamību Mellužos?
- atrastu radošus risinājumus cīņai pret zagļiem apkaimē vasaras sezonā?
- atbalstītu vietējos (apkaimes) uzņēmējus un palīdzētu tiem kļūt par vietējiem "patroniem"?
- attīstītu jaunas, iekļaujošas tradīcijas, piemēram, kino vakari kaimiņiem?
- sekmētu apkaimes jauno iedzīvotāju (bērnu un jauniešu) izglītības kvalitāti?
- dažādotu jēgpilnas brīvā laika pavadīšanas aktivitātes?
- vēsturisko koka ēku īpašniekiem paplašinātu iespējas iesaistīties ēku atjaunošanā?
- stiprinātu Mellužu apkaimes identitāti un ļautu lepoties ar sevi un saviem kaimiņiem?
- rastu radošus mazbudžeta risinājumus citiem apkaimes iedzīvotājiem aktuāliem jautājumiem, kuru risināšanā var iesaistīties kopiena!
Tavs ieguvums:
- tuvāk iepazīsi savus apkaimes kaimiņus
- radoši parādīsi/ pozicionēsi sevi
- aizraujoši un jēgpilni pavadīsi laiku
- attīstīsi jaunas prasmes (ideju radīšana, testēšana, prototipēšana un prezentēšana)
- iesaistīsies draudzīgas un atbalstošas virtuālas vides veidošanā savā kopienā
- apmainīsies ar idejām par dzīves kvalitātes uzlabošanu sev un apkaimes iedzīvotājiem
- iesaistīsies Mellužu apkaimes vēstures veidošanā un kļūsi par tās daļu!
- ja aizrausi citus - kopā ar domubiedriem un atbalstītājiem arī īstenosi labas idejas Mellužu apkaimes attīstībai!
- ir kas cits, ko vēlētos?
Nākotnes pilsētas spēles koncepts:
Dalībnieku skaits: 15 - 25 dalībnieki (mājsaimniecības)
Formāts: Zoom platforma (darbošanās pie datora)
Darbošanās princips: jauktu komandu (katrā dažādas mājsaimniecības) sacensības
Vērtēšana: noslēgumā komandas prezentē savas idejas Mellužu kopienā un notiek balsojums
Sasniedzamais rezultāts: idejas Mellužu apkaimes iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai ar sabiedrības līdzdalību
Balvu fonds: lielākā balva ir iepazīti jauni cilvēki, lielisks komandas darbs un sasniegtais. Taču, ja reiz tās ir sacensības, mēs parūpēsimies, lai būtu arī simboliskas balvas uzvarētājkomandai!
Laiks: 3-4 darbdienu pievakares vai 3 sestdienu rīti/ pēcpusdienas (norādi aptaujas formā vēlamo)
Nosacījums:
A. paredzēts darbs komandās, tādēļ Tava dalība (ja to apstiprini) ir ļoti būtiska, jo ietekmē komandas sniegumu un rezultātu kvalitāti. Citiem vārdiem - ja apsolījies būt, tad turi vārdu vai deleģē ģimenes locekli savā vietā!
B. Pasākums notiek attālināti, tādēļ kvalitatīvai līdzdalībai parūpējies par stabila interneta pieejamību! Atceries - no tā ir atkarīgs arī Tavas komandas sniegums!
Organizators: biedrība "Zināšanu un inovācijas sabiedrība" (ZINIS)
Finansējums: pašfinansēta iniciatīva (ieguldītais laiks, Zoom abonements (uz dalībniekiem neattiecas) un balvu fonda veidotāju piesaiste)
Atbildes uz 10 vēl neuzdotiem jautājumiem:
1. Kāpēc Nākotnes pilsētas spēle? Tādēļ, ka tas ir oriģinālais metodoloģijas nosaukums. Tikpat labi var teikt "Nākotnes apkaimes spēle" vai "Nākotnes Mellužu spēle", bet mēs saglabājam oficiālo zīmolu cieņā pret autoriem.
2. Kāpēc jārīko sacensības? Vai nevaram vienkārši padiskutēt? Jo tad ir lielāka dinamika, "draivs" un arī labāki rezultāti!
3. Ja pieteikšos, kas būs manā komandā? Komandas tiks veidotas pēc dažādības principa. Tā ir iespēja iepazīties ar kaimiņiem, pieredzēt dažādības burvību un jaunu kontaktu maģiju. To, kas būs komandā, uzzināsi līdz ar spēles sākumu.
4. Politika? Nekāda! Ja būtu, tad spēle droši vien notiktu īsi pirms pašvaldību vēlēšanām :) Ja nopietni - nekādas politikas, visi šeit ir vienlīdzīgi.
5. Dzīve pēc spēles? Kļūsim viens otram zināmāki un, ja zvaigznes sakritīs, idejas var kļūt par praktiski īstenotiem risinājumiem! Tādejādi stiprināsim Mellužu apkaimes atpazīstamību pilsētā. Bet primāri - spēle vērsta uz jauna socializēšanās un sadarbības formāta testēšanu Mellužu apkaimē.
6. Kas būs spēles "akcionārs" jeb galvenais ieguvējs? Paši spēles dalībnieki (skat.augstāk) un tie apkaimes iedzīvotāji, kas pieslēgsies noslēguma pasākumam (balsošanai), iepazīsies ar dažādām iniciatīvām un vēlēsies iesaistīties to īstenošanā.
7. Vai varu nākt ar savu ideju? Konceptuāli jā, bet Tev jārēķinās, ka komandas ies kopā cauri noteiktai metodoloģijai un komanda būs tā, kas pieņems lēmumu - ar kuru ideju tālāk strādāt detalizēti. Ja Tev izdodas pārliecināt komandu, ka tieši Tava ideja ir Mellužu apkaimei būtiska un tās īstenošanā iesaistās apkaimes iedzīvotāji - bingo! Ja neizdodas - neskumsti un vienalga ir vērts piedalīties, jo mēs taču varam uzrīkot atsevišķu pasākumu "Ideju birža" vai veidot virtuālu "Ideju sienu", kur varēsi iepazīstināt ar savu ideju un meklēt domubiedrus tās īstenošanai!
8. Pilsētas dome? Spēle ir ideāla platforma to ideju attīstībai, kur satura veidošanā un īstenošanā aktīvi iesaistās apkaimes iedzīvotāji. Ja komanda spēj pārliecināt apkaimi par idejas nozīmīgumu un veic "mājas darbu", tad, iespējams, pašvaldība var "pielikt" roku un atbalstīt, taču tas noteikti nav primārais.
9. Kas "aiz šī visa stāv"? Mellužu apkaimes iedzīvotāja, kam ir 1400+ pasākumu vadīšanas pieredze kopš 2009.gada un ir tīri pilsoniska vēlme izmēģināt laika gaitā pārbaudītas vērtības iedzīvotāju socializēšanās veicināšanai Mellužu apkaimē.
10. Izklausās interesanti! Gribu izmēģināt! Kas ir nepieciešams? Šobrīd - nelielas aptaujas aizpildīšana (2-3min) un apliecinājums par interesi piedalīties. Ja/ kad būs kritiskā masa (15 - 25 dalībnieki/ mājsaimniecības), nākamais solis būs datumu saskaņošana un tad vairs nav tālu līdz pašai spēlei!
Ja vēlies šādā spēlē piedalīties, aizpildi, lūdzu šo aptauju (2-3min) - tas ļaus kvalitatīvāk plānot pasākumu!
Par metodoloģiju:
„Nākotnes pilsētas spēle” ir Britu padomes izstrādāta situācijas analīzes un ideju radīšanas metode, kas sniedz iespēju dažādu jomu, pieredžu, interešu un vecuma grupu pārstāvjiem sadarboties, izstrādāt inovatīvas idejas un risināt ar kādu noteiktu teritoriju (pilsēta, novads, apkaime) saistītus jautājumus, tādējādi uzlabojot dzīves kvalitāti konkrētajā vietā.